Přihlášení

 • Odrůdy
 • Pěstování
 • Kontakt
 • O firmě

  Proč roubované sazenice?

  Základem úspěchu při pěstování rostlin je kvalitní osivo a sadba. U melounů a okurek to platí dvojnásob. Obě tyto zeleniny jsou citlivé na půdní houbové choroby. To je jedním z důvodů, proč je u nich vhodné roubování. Melouny a okurky tímto způsobem získají mohutnější kořenový systém druhů, které jsou navíc odolné vůči půdním chorobám. Proto např. u melounů dochází k navýšení výnosů až na pětinásobek. A hlavně u rostlin neroubovaných dochází velmi často k tomu, že rostliny bujně rostou až zhruba do poloviny července, kdy začnou nasazovat plody, v tu chvíli však celé rostliny náhle začnou vadnout a po krátké době odumírají. To způsobuje především půdní choroba Fusarium sp. která zapříčiní ucpání pletiv rostliny. Ta pak nemůže přijímat vodu a živiny, proto vadne a následně odumírá ještě před dozráním plodů. U roubovaných rostlin na kvalitní podnoži toto riziko nehrozí.

  Kvalita sazenic

  Výběr odrůd

  Snažíme se udělat maximum, aby sazenice byly co možná nejkvalitnější. Začíná to výběrem odrůd. Vyzkoušeli jsme přes 200 odrůd melounů a do nabídky jsme zařadili ty, které jsou pěstitelsky nejspolehlivější a chuťově nejlepší. Všechny námi nabízené odrůdy jsou schopny dozrát i v chladnějších oblastech naší republiky.

  Podnože

  Taktéž jsme otestovali zhruba 10 různých podnoží. Mnoho pěstitelů se nás ptá, jak je možné, že stejná odrůda, kterou zakoupili u nás a kterou zakoupili i jinde, výrazně lépe plodí rostliny ze sazenic od nás. Platí však to, že každá podnož má jiný vliv na růst a plodnost rostlin.

  Nezáleží jen na tom, jestli se na podnoži roubovaná rostlina uchytí, ale i na tom, jak je schopna podnož s melounem či okurkou „spolupracovat“. U špatně vybrané podnože nebo u podnoží, kde pěstitel chce ušetřit na osivu, a tak nenakupuje originální osivo, ale napěstuje si sám další generace, často dochází např. k tomu, že rostlina krásně bujně roste, nicméně málo (nebo vůbec) kvete a plodí. My však používáme pouze originální osivo podnoží, které jsme vyhodnotili jako nejvhodnější.

  Substrát a ochrana rostlin proti škůdcům

  Substrát může výrazně ovlivnit úspěšnost pěstování jakékoliv plodiny. Často se pěstitelé setkávají s tím, že právě nekvalitní substrát je zdrojem chorob a škůdců. Je to tím, že někteří výrobci do substrátů přimíchávají průmyslové komposty, často veřejné městské komposty, kam zahrádkáři vyvážejí rostlinný materiál, který z různých důvodů, obvykle právě zdravotních, do svého kompostu dát nechtějí.

  My se snažíme nakupovat kvalitní substráty, které navíc dezinfikujeme párou. Tím nemusíme při pěstování sazenic prolívat substrát chemickými fungicidy a postřikovat rostliny insekticidy, jejichž rezidua si pak zákazník přináší na svoji zahrádku. Kde je to možné, snažíme se využívat ekologickou cestu, bez ohledu na to, že zpravidla bývá výrazně pracnější, časově náročnější i finančně nákladnější. Příroda se nám za to jistě odvděčí.

  Díky naší technologii předpěstování sazenic máme navíc jistotu, že našim zákazníkům na zahrádku nezavlečeme žádné choroby a škůdce. Díky tomu i vy můžete chemické přípravky omezit na minimum. Stojí nám to zato i přesto, že víme, že se i tak pěstitel stoprocentně nevyhne dalším chorobám, které se šíří vzduchem. Proto musí rostliny sledovat a v případě potřeby zasáhnout. Zdravá sadba je však základ.

  Stůl se sazenicemi melounů

  Stůl se sazenicemi melounů

  Melouny roubujeme ve vytápěném foliovníku.

  Foliovník s rostlinami

  Foliovník s rostlinami

  Abychom ušetřili prostor ve foliovníku, používáme pohyblivé stoly.

  V průběhu roubování

  V průběhu roubování

  Pro úspěšné roubování je nutné striktně dodržet daný postup.


  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Bc. Eliška Kozáková
  Chvojenec 75, 534 01 Holice

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář
  Časté dotazy
  Rostlinolékařský pas

  info@roubovane-sazenice.cz